Jak zadbać o właściwą integrację systemów automatyki budynkowej?

zelt

Inteligentne budynki to o wiele więcej, niż tylko system bezpieczeństwa, który chroni nasz dom przed intruzami i różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Automatyka budynkowa obejmuje dziś szereg rozmaitych systemów, które nie tylko ułatwiają zarządzanie domem, ale również prowadzą do sporych oszczędności. W powstających obiektach mieszkalnych inwestorzy bardzo chętnie rozszerzają systemy. Chcą jednak, aby były one odpowiednio zintegrowane, a nie funkcjonowały, jako zupełnie oddzielne byty. To jedyna słuszna droga do zwiększenia funkcjonalności oraz znalezienia oszczędności. Jakie są skuteczne sposoby integracji systemów automatyki budynkowej?

Po pierwsze – programowanie integracyjne
Jednym z najprostszych sposobów na funkcjonalne połączenie systemów bezpieczeństwa i automatyki jest posiadanie właściwego oprogramowania integracyjnego. Jest ono w stanie zapewnić elastyczność i bardzo łatwą konfigurację. Przede wszystkim jednak oznacza wygodę dla użytkowników za sprawą czytelnej wizualizacji wszystkich systemów. Wybierając oprogramowanie należy zwrócić uwagę na to, czy wspiera ono urządzenia różnych producentów i czy działa na wielu stacjach. Aby możliwe było spełnienie tego drugiego warunku, oprogramowanie powinno być oparte na bazie danych SQL, która pozwala na zbudowanie systemu o strukturze klient-serwer. Bazą danych SQL jest w tym przypadku serwer bazy danych, a oprogramowanie integracyjne pełni rolę klienta. Struktura klient-serwer ułatwia i przyspiesza proces konfiguracji.

Po drugie – serwer integracyjny
Oprogramowanie integracyjne powinno być zainstalowane na serwerze integracyjnym, czyli jednej ze stacji roboczych. To za pośrednictwem tej stacji może być realizowana komunikacja z pozostałymi urządzeniami, a dane są przesyłane do innych stacji. To właśnie serwer odpiera polecenia od poszczególnych systemów takie, jak np. aktywacja alarmu. Zarówno baza danych SQL, serwer integracyjny, jak i wizualizacja oprogramowania może znajdować się na jednym urządzeniu (komputerze).

Po trzecie wizualizacja oprogramowania integracyjnego
Wizualizacja oprogramowania jest niezwykle ważna z punktu widzenia użytkowników systemu. Dzięki wizualizacji mogą oni poznać stan poszczególnych urządzeń, które prezentowane są w postaci graficznych ikon na odpowiednim podkładzie. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na planie architektonicznym budynku. Użytkownicy mogą wówczas z łatwością zlokalizować konkretne urządzenie.

Za pośrednictwem ikonki, która ulega dynamicznym zmianom, użytkownik może przekonać się, jaki jest aktualny stan urządzenia. Warto zaznaczyć, że wizualizacja obejmuje nie tylko wejście i wyjście danego urządzenia, ale również jego elementy, które odpowiadają za prawidłowe działanie. Dla przykładu wizualizacja alarmu przeciwpożarowego, będzie przedstawiała nie tylko stan samego urządzenia, ale również czujników założonych w różnych częściach budynku. Wizualizacja pokazuje ponadto wiele różnych planów, które wyświetlane są według potrzeb. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w sytuacji zagrożenia możliwe jest bardzo łatwe i szybkie jego zlokalizowanie oraz monitorowanie.

Użytkownik ma dostęp nie tylko do prezentacji graficznej stanu urządzeń, ale również do dziennika zdarzeń zachodzących na bieżąco w systemie. Dzienniki te są bardzo dokładne i na bieżąco aktualizowane. Wszystko odbywa się automatycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Kilka skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie

Gdy sezon grzewczy w pełni, właściciele domów muszą przygotować się na dodatkowe koszty znacznie obciążające domowy budżet. Oszczędzanie energii cieplnej nie jest, więc głupim pomysłem. Okazuje się, że kilka prostych sposobów może pomóc nam w obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Podpowiadamy kilka najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie ciepła. Szczelne drzwi i okna […]