Kilka skutecznych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie

zelt

Gdy sezon grzewczy w pełni, właściciele domów muszą przygotować się na dodatkowe koszty znacznie obciążające domowy budżet. Oszczędzanie energii cieplnej nie jest, więc głupim pomysłem. Okazuje się, że kilka prostych sposobów może pomóc nam w obniżeniu rachunków za ogrzewanie. Podpowiadamy kilka najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie ciepła.

Szczelne drzwi i okna
Przez nieszczelne drzwi i okna ucieka najwięcej ciepła. Dostaje się przez nie również najwięcej zimnego powietrza z zewnątrz. Niestety w starszych budynkach, zaniedbania dotyczące stolarki okiennej i drzwiowej bywają spore. Wyeksploatowane przez lata drzwi i okna powodują poważne straty ciepła. Jak możemy sprawdzić, w których miejscach występują nieszczelności? Nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi. Wystarczy przejechać dłonią wzdłuż futryn, aby przekonać się, czy dostaje się przez nie zimne powietrze. Uszczelnienie okien lub drzwi również nie należy do skomplikowanych zadań. Trzeba po prostu zakupić uszczelkę i przykleić ją w miejscach, w których występują przeciągi. Jeśli chcemy posłużyć się bardziej specjalistycznymi metodami, skorzystajmy z pomiarów termowizyjnych, które pokażą nam wszelkie nieszczelności przy użyciu kamery termowizyjnej.

Temperatura dostosowana do potrzeb domowników
W wielu domach niektóre pomieszczenia są zupełnie bez potrzeby przegrzewane. Niestety, nie wpływa to korzystnie na nasze zdrowie. Dodatkowym minusem są wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto zastanowić się, jaka temperatura jest optymalna w danych pomieszczeniach. W sypialniach nie musi być wcale tak ciepło, jak w salonie. Niższa temperatura sprawi, że będzie nam się po prostu lepiej spało. W odpowiednim wyregulowaniu grzejników pomogą nam sterowniki, które pozwolą zyskać pełną kontrolę nad poziomem temperatury w określonych pomieszczeniach. Doskonałym pomysłem może okazać się zamontowanie regulatorów pokojowych. Dzięki nim z łatwością dopasujemy temperaturę w pomieszczeniach do tej, panującej na zewnątrz.

Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń
Rekuperator pomaga nam rozprowadzać powietrze w całym budynku, jednak nie wszyscy go posiadają. Warto, więc zadbać o nabranie prawidłowych nawyków dotyczących wietrzenia. Istnieją trzy proste zasady, dzięki którym wietrzenie stanie się bardziej efektywne. Pierwsza dotyczy czasu wietrzenia. Kilkanaście minut w zupełności wystarczy. Powinno być to jednak wietrzenie efektywne, przy otwartych na oścież oknach. Pamiętajmy także o zakręcaniu zaworów przy grzejnikach.

Własciwe ustawienie mebli
Grzejniki mają utrudnione zadanie, jeśli zasłonimy je ciężkimi meblami lub grubymi zasłonami. Ciepłe powietrze nie ma wówczas szansy rozchodzić się po całym pomieszczeniu. Minimalna odległość krzeseł, kanap i innych mebli od grzejników powinna wynosić około 10 cm. Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie nad grzejnikiem szerszego parapetu, który uniemożliwi uciekanie ciepła w gorę i w okolice okna, gdzie ulegnie schłodzeniu.

Wykorzystanie naturalnych źródeł światła
W słoneczne dni możemy z łatwością wykorzystać do ogrzewania pomieszczenia światło słoneczne. Dlatego odsłońmy firanki i pozwólmy, by więcej światła wpadało do pomieszczenia. W nocy zastosujmy odwrotna zasadę. Zasłońmy okna zasłonami lub roletami, aby straty ciepła były jak najmniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Wybór technologii bezprzewodowej

Termin technologia bezprzewodowa odnosi się do komunikacji lub transmisji informacji na odległość, bez konieczności stosowania przewodów, kabli lub jakichkolwiek innych przewodów elektrycznych. Komunikacja bezprzewodowa jest jednym z ważnych nośników transmisji danych lub informacji do innych urządzeń. Informacje są przesyłane drogą bezprzewodową, bez konieczności stosowania kabli, za pomocą fal elektromagnetycznych, częstotliwości […]