Czy informatyka przemysłowa pozwala zaoszczędzić?

zelt

Współczesne narzędzia technologiczne dają ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o obniżanie kosztów produkcji i innych procesów zachodzących w przedsiębiorstwach. Coraz więcej firm interesuje się tego typu rozwiązaniami. Dzięki nim przedsiębiorstwo może sprawniej funkcjonować, a podejmowane decyzje są szybsze i bardziej efektywne. Energetyka, przemysł petrochemiczny, hutnictwo czy przemysł spożywczy. Wszystkie te gałęzie naszej gospodarki korzystają z rozlicznych zalet informatyki przemysłowej, przede wszystkim zaś narzędzi analitycznych, które w ostatecznym rozrachunku z reguły prowadzą do zmniejszenia kosztów produkcji. Powstaje coraz więcej specjalistycznych urządzeń, rozwiązań mobilnych oraz systemów eksperckich, które fantastycznie wspierają pracowników. Pomagają rozwiązywać złożone problemy dotyczące kwestii technicznych, sfery biznesu, jakości produktów czy spraw finansowych.

Koszty infrastruktury budynkowej wcale nie muszą być tak wysokie
Rynek proponuje dziś zestaw gotowych narzędzi dedykowanych firmom usługowym oraz przedsiębiorstwom produkcyjnym. W firmach produkcyjnych bardzo chętnie stosuje się tzw. monitoring mediów produkcyjnych. Odpowiednio skonfigurowane systemy pozwalają maksymalnie obniżyć koszty energii niezbędnej do działania maszyn, rozmaitych podzespołów i całych linii produkcyjnych. Również obniżenie kosztów infrastruktury budynkowej jest obecnie bardzo proste. Wystarczy zdecydować się na inteligentne budynki, w których instalowane są różne systemy automatyki budynkowej. W przypadku dużych przedsiębiorstw, w których infrastruktura bywa mocno rozproszona, możliwość kontroli poszczególnych obiektów i ich wyposażenia może być bardzo utrudniona. Stąd wszelkie narzędzia usprawniające monitoring są na dzień dzisiejszy bardzo popularne. Nowoczesne systemy monitoringu i zdalnego sterowania wykorzystują najnowsze zdobycze informatyki oraz automatyki. Dzięki nim właściciele przedsiębiorstw mogą szybciej i sprawniej realizować cele kontrolne i pomiarowe.

Jak automatyzacja wpływa na podejmowanie decyzji biznesowych?
Automatyzacja przedsiębiorstw produkcyjnych postępuje w galopującym tempie. Firmy, które nie dostosowują się do tych trendów, pozostają w tyle za konkurencją. Cenione są systemy, które umożliwiają automatyczne pozyskiwanie danych na temat produkcji bezpośrednio z maszyn oraz urządzeń. Osoby prowadzące analizy tego typu danych mają coraz więcej informacji do dyspozycji. W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost popularności systemów Business Intelligence. Pozwalają one zapanować nad większą ilością danych oraz szybciej i trafniej podejmować decyzje biznesowe. Przemysłowe systemy informatyczne z powodzeniem zastępują obecnie raporty w papierowej formie. Tego typu zbieranie danych powoli odchodzi do przeszłości.

Computerised Maintenance Management Systems (CMMS), czyli wyspecjalizowane systemy informatyczne, które mają za zadanie wsparcie utrzymania ruchu w firmach o charakterze produkcyjnym stały się niezwykle elastyczne. Można je z łatwością dostosować do potrzeb i celów danego przedsiębiorstwa. Zarządzający ruchem w firmach są w stanie lepiej zapanować nad parkiem maszynowym i pracownikami utrzymania ruchu. Mają większy i szybszy dostęp do rozmaitych danych np. o awariach, stanie magazynu części zamiennych czy harmonogramów przeglądów maszyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Urządzenia firmy Tech Sterowniki, które warto poznać.

Firma Tech Sterowniki proponuje swoim klientom bardzo szeroką ofertę urządzeń służących do zarządzania różnego rodzaju instalacjami, głównie grzewczymi. Urządzenia te wyposażane są w zupełnie nowe funkcje i właściwości, dzięki czemu są jeszcze bardziej funkcjonalne. Pozwalają na sprawne i efektywne zarządzanie temperaturą w naszych budynkach oraz na spore oszczędności. Przedstawiamy kilka […]