Wybór technologii bezprzewodowej

zelt

Termin technologia bezprzewodowa odnosi się do komunikacji lub transmisji informacji na odległość, bez konieczności stosowania przewodów, kabli lub jakichkolwiek innych przewodów elektrycznych. Komunikacja bezprzewodowa jest jednym z ważnych nośników transmisji danych lub informacji do innych urządzeń. Informacje są przesyłane drogą bezprzewodową, bez konieczności stosowania kabli, za pomocą fal elektromagnetycznych, częstotliwości radiowych, podczerwieni, satelity itp. Pod koniec XIX wieku wprowadzono pierwsze systemy komunikacji bezprzewodowej, a technologia ta znacznie się rozwinęła w ciągu kolejnych lat. Dzisiaj pojęcie bezprzewodowe odnosi się do różnych urządzeń i technologii, od smartfonów, przez laptopy, karty, komputery, drukarki, po Bluetooth. Oto podstawowe rodzaje technologii bezprzewodowych:

Satelita
Komunikacja satelitarna jest jedną z technologii bezprzewodowych, która jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, umożliwiając użytkownikom łączność praktycznie w dowolnym miejscu na Ziemi. Satelity używane w tym trybie komunikacji komunikują się bezpośrednio z satelitami na orbicie za pośrednictwem sygnałów radiowych. Przenośne telefony satelitarne i modemy mają większe możliwości nadawania, niż urządzenia komórkowe, ponieważ mają duży zasięg. Są jednak znacznie droższe. Stąd próby zmniejszenia kosztów. Na przykład, w celu wyposażenia statku w komunikację satelitarną, tradycyjny system komunikacyjny jest połączony z pojedynczym satelitą, który umożliwia wielu użytkownikom współdzielenie tego samego sprzętu nadawczego.

Sieci bezprzewodowe
Technologie sieci bezprzewodowych łączą wiele komputerów, systemów i urządzeń jednocześnie, nie wymagając kabli ani dodatkowego sprzętu. Bezprzewodowa sieć lokalna lub sieć WLAN jest obsługiwana przez Wi-Fi. Wi-Fi to rodzaj komunikacji bezprzewodowej o niskim poborze mocy, wykorzystywanej przez wiele urządzeń elektronicznych, takich jak laptopy, tablety, smartfony itp. W konfiguracji Wi-Fi router bezprzewodowy pełni funkcję centrum komunikacyjnego. Sieci te są bardzo ograniczone w zakresie ze względu na małą moc transmisji, umożliwiającą użytkownikom łączenie się tylko w pobliżu routera lub wzmacniacza sygnału. Wi-Fi jest powszechne w domowych aplikacjach sieciowych, które zapewniają przenośność bez potrzeby używania kabli. Sieci Wi-Fi muszą być zabezpieczone hasłami ze względów bezpieczeństwa, aby inni użytkownicy nie mieli do nich dostępu.

Zalety sieci bezprzewodowej Wi-Fi
Sieci Wi-Fi mają szereg zalet. Pierwszą jest łatwość integracji i wygoda. Bezprzewodowy charakter takich sieci pozwala użytkownikom uzyskać dostęp do zasobów sieciowych z niemal każdej dogodnej lokalizacji. Kolejnym plusem Wi-Fi jest mobilność. Wraz z pojawieniem się publicznych sieci bezprzewodowych użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Internetu nawet poza swoim normalnym środowiskiem pracy. Niewątpliwym atutem Wi-Fi jest również możliwość rozbudowy. Sieci bezprzewodowe mogą obsłużyć zwiększoną liczbę klientów przy użyciu istniejącego sprzętu. W sieci przewodowej dodatkowi klienci wymagają dodatkowego okablowania.

Technologia Bluetooth
Technologia Bluetooth pozwala na bezprzewodowe połączenie różnych urządzeń elektronicznych z systemem przesyłania i udostępniania danych. Telefony komórkowe, zestawy głośnomówiące, bezprzewodowa klawiatura czy mysz komputerowa może być połączona z laptopem za pomocą Bluetootha, który przesyła informacje z jednego urządzenia do drugiego. Technologia Bluetooth ma wiele funkcji i jest najczęściej używana na rynku komunikacji bezprzewodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czy informatyka przemysłowa pozwala zaoszczędzić?

Współczesne narzędzia technologiczne dają ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o obniżanie kosztów produkcji i innych procesów zachodzących w przedsiębiorstwach. Coraz więcej firm interesuje się tego typu rozwiązaniami. Dzięki nim przedsiębiorstwo może sprawniej funkcjonować, a podejmowane decyzje są szybsze i bardziej efektywne. Energetyka, przemysł petrochemiczny, hutnictwo czy przemysł spożywczy. Wszystkie […]