Jak kontrolować pracę urządzeń oraz instalacji w budynkach?

zelt

Współczesne firmy wyposażone są w niezliczoną liczbę urządzeń oraz instalacji. Mogą one, oczywiście funkcjonować samodzielnie, ale o wiele efektywniejszym i bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest połączenie ich w jedną sieć. Niezbędny staje się wówczas odpowiedni system zarządzania budynkiem, który jest całkowicie zintegrowany. Wpływa on w znaczący sposób na sprawne funkcjonowanie firmy.

Dlaczego systemy zarządzania są takie ważne?
Systemy zarządzania umożliwiają nam monitoring różnych obszarów działalności firmy. Dzięki różnorodnym rozwiązaniom proponowanym przez producentów, właściciel firmy lub osoby nią zarządzające mogą mieć pod kontrolą wszystkie zachodzące w niej procesy. Nic, co dzieje się w firmie nie jest wówczas dziełem przypadku. Firma zyskuje na wydajności, zwiększa się produktywność i ogólnie rzecz biorąc wszystko funkcjonuje, jak w zegarku. Zainstalowanie zintegrowanego systemu automatyki budynkowej zapewnia nam bardzo ciekawe rozwiązania i usługi, które są kontrolowane wyłącznie przez upoważnione osoby. System może objąć naprawdę mnóstwo funkcji w budynku.

Łączenie kilku systemów w jedną sieć
Zamiast zarządzać kilkoma różnymi systemami w ramach jednego bądź kilku budynków, stwórzmy sieć, która ułatwi nam dystrybucję i wymianę danych oraz monitoring wszystkich procesów za pomocą jednego, przejrzystego interfejsu. W ten sposób zapewnimy sobie idealną łączność komunikacyjną systemów. System zarządzania budynkiem powinien spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim musi gwarantować możliwość monitorowania każdego elementu składowego systemu, czyli wszystkich urządzeń elektrycznych, mechanicznych oraz instalacji. Niezwykle ważne w dobie większej dbałości firm o kwestie ochrony środowiska są ekologiczne technologie oszczędzania energii i ochrony środowiska naturalnego.

Kontrolowanie temperatury
Zużycie energii w różnych częściach budynku może generować różne koszty, w zależności od tego, czy wykorzystujemy tę energię w optymalny sposób. Dlatego tak ważny jest monitoring temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Właściwa temperatura to również wysoka jakość powietrza oraz większy komfort i bezpieczeństwo osób w nich przebywających, zarówno naszych pracowników, jak i klientów. Zaawansowane systemy monitorowania czynników środowiskowych chronią budynek i jego użytkowników przed szkodliwym działaniem wilgoci, grzybów, pleśni, gazów oraz wszelkich innych toksyn.

Systemy przeciwpożarowe
Systemy chroniące budynek, mienie oraz ludzi przed zgubnymi skutkami pożarów są wymagane w budynkach komercyjnych, centrach handlowych czy wieżowcach. Obowiązują tu bardzo restrykcyjne przepisy przeciwpożarowe. Skuteczny system przeciwpożarowy pozwoli nam natychmiast zidentyfikować źródło pożaru. Pokaże również, w jaki sposób rozprzestrzenia się ogień. Umożliwi sprawniejszą ewakuację i na czas zaalarmuje osoby przebywające w budynku oraz odpowiednie służby ratownicze.

W zapewnieniu bezpieczeństwa pomogą również inne systemy automatyki budynkowej takie, jak system kontroli dostępu czy monitoring w postaci telewizji przemysłowej, która za pomocą urządzeń monitorujących dźwięk i obraz pomoże wychwycić wszelkie potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Systemy bezpieczeństwa powinny być odpowiednio zintegrowane z pozostałymi systemami automatyki budynkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Sterowniki pokojowe w ofercie sklepu sterownikitech.pl

Automatyka budynkowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tworzone są coraz bardziej nowoczesne, rozbudowane systemy zarządzania budynkiem. Jednak istnieje również wiele urządzeń dedykowanych poszczególnym pomieszczeniom. Sterowniki pokojowe sprawiają, że korzystanie z danego wnętrza jest wygodniejsze, zdrowsze i bezpieczniejsze. Przedstawiamy kilka rozwiązań z oferty sklepu internetowego sterownikitech.pl. Sterownik St-292 V2 Jest bezprzewodowym […]