Systemy odzyskiwania energii

zelt

Wiele z domowych instalacji umożliwia obecnie odzyskiwanie energii, co z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego jest niezwykle korzystne. Systemy odzyskiwania energii używane są między innymi w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Dzięki nim możemy uzyskać odpowiednią temperaturę pomieszczeń czy jakość powietrza, minimalnie wykorzystując źródła energii. Do najbardziej popularnych należą systemy odzyskiwania energii z wentylacji. Systemy odzyskiwania energii sprawiają, że efektywność energetyczna budynku rośnie, spadają natomiast koszty jego eksploatacji. Jakie rozwiązania stosuje się w zakresie odzyskiwania energii i powtórnego jej wykorzystania?

Odzyskiwanie energii z wentylacji
Specjalne systemy umożliwiają transportowanie ciepła z ujścia wentylacji do obiegu powietrza uzupełniającego. Tego rodzaju rozwiązania najbardziej sprawdzają się w budynkach eksploatowanych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W ten sposób non stop usuwane jest ciepłe powietrze z wentylacji, zaś z otoczenia pobierane jest powietrze świeże. Zimą wystarczy ustawić tryb grzania, aby system odzysku energii przekazał ciepło usuwane z budynku do powietrza doprowadzanego. Automatycznie rośnie temperatura powietrza w pomieszczeniach, a ilość energii potrzebnej do optymalnego ogrzania powietrza spada. Niektóre z systemów pozwalają również na odzysk wilgoci ze strumienia wylotowego. Latem sytuacja ulegnie odwróceniu. Strumień powietrza odprowadzany z budynku będzie miał mniejszą temperaturę, niż powietrze na zewnątrz, a zgodnie z zasadą wymiany ciepła spowoduje zredukowanie poziomu temperatury powietrza doprowadzanego. Efekt finalny jest zawsze taki sam – mniejsza ilość pracy do wykonania przez centralną wentylację powietrza i mniejsza ilość energii potrzebnej do zasilania.

Odzyskiwanie ciepła VRF
Pod skrótem VRF kryje się zmienny przepływ czynnika roboczego. Systemy odzyskiwania energii wykorzystujące VRF powstały specjalnie z myślą o odzyskiwaniu ciepła. Rozwiązanie to okazuje się niezwykle przydatne w przypadku konieczności obsługi wielu pomieszczeń o różnych okresach użytkowania. Najprostszym przykładem jest lokal handlowy połączony z lokalem mieszkalnym. Kiedy lokal mieszkalny wymaga ogrzewania, lokal handlowy może potrzebować chłodzenia. System VRF pozwala na transfer ciepła między dwoma takimi lokalami, czy różnymi przestrzeniami jednego budynku.

Wodne pompy ciepła
Wodne pompy ciepła funkcjonują równolegle do ich gruntowych czy powietrznych odpowiedników. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie grzewcze zyskuje coraz większe grono zwolenników. Tzw. dolnym źródłem ciepła dla gospodarstwa domowego jest woda gruntowa. Sam system jest niezwykle efektywny, ale za to jego montaż bywa skomplikowany oraz kosztowny. Wybierając pompę ciepła należy wziąć pod uwagę szereg czynników, a wśród nich strefę klimatyczną, rodzaj gruntu, skład wód gruntowych na terenie swojej posesji oraz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Pompy powietrzne nie zawsze okazują się wystarczające. Doskonale sprawdzają się wówczas pompy wodne. Zasada funkcjonowania wodnych pomp ciepła jest podobna, jak wspomnianych systemów VRF, z tym, że pompy wodne wykorzystują obieg wody do oddawania i absorpcji ciepła. Niezbędnym elementem systemu pomp wodnych są chłodnie kominowe i układy parowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Sterowniki kotłowe i problemy związane z ich działaniem

Gdy sezon grzewczy w pełni, posiadacze kotłów zachodzą w głowę, jak usprawnić sobie ogrzewanie pomieszczeń. Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie inteligentnej automatyki. Dzięki niej palenie w piecu będzie nie tylko wygodniejsze, ale i bardziej ekonomiczne. Niestety, podobnie jak wszystkie urządzenia techniczne, sterowniki do kotłów też ulegają pewnym awariom. Podpowiadamy, […]