Oszczędny dom. Pasywny czy energooszczędny?

zelt

Wybór projektu domu nie należy do łatwych decyzji. Chcemy, żeby spełniał określone warunki wizualne, był funkcjonalny, a jednocześnie niedrogi w eksploatacji. Coraz popularniejsze stają się domy pasywne. To prawdziwa rewolucja w budownictwie zachodnioeuropejskim. W Polsce budownictwo pasywne wciąż jeszcze raczkuje. Polacy często nie dostrzegają różnicy między domami pasywnymi, a energooszczędnymi. Podpowiadamy, jak wyglądają koszty utrzymania domu pasywnego i czy rzeczywiście inwestycja ta ma szanse szybko się zwrócić. Zacznijmy jednak od początku. Czym jest dom pasywny?

Krótka charakterystyka budownictwa pasywnego
Budownictwo pasywne wyróżnia się zupełnie nowym podejściem do kwestii oszczędzania oraz ekologii. Domy pasywne posiadają doskonałą izolację termiczną, co najbardziej odróżnia je od tradycyjnych budynków. W związku, z tym straty energii są naprawdę niewielkie. Taki dom nie wymaga również zbyt dużej ilości energii. Budowa domu pasywnego nie wiąże się z żadnymi nowoczesnymi i drogimi technologiami. Chodzi raczej o to, aby lepiej wykorzystać elementy, które w budownictwie stosuje się już od dawna i aby podnieść ich efektywność. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach stosowane jest powietrze pochodzące z wentylacji, ale również kolektory słoneczne i rozmaitego typu urządzenia elektryczne. Technologia pasywna wykorzystywana jest nie tylko przy budowie domów jednorodzinnych. W standardzie tym buduje się również obiekty przemysłowe, szkoły oraz hotele. Bez względu na rodzaj budynku, pewne podstawowe zasady budownictwa pasywnego muszą być jednak zachowane. Jeśli porównamy dom pasywny i dom tradycyjny nie znajdziemy zbyt wiele różnic. Dom pasywny będzie z pewnością lepiej wyizolowany. Zostaną do tego celu użyte materiały najwyższej jakości o wysokim współczynniku izolacji. Zostaną również zastosowane różne rozwiązania bazujące na wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Pozostałe elementy będą kosztowały mniej więcej tyle samo, co w przypadku domów jednorodzinnych.

Dom pasywny, a dom energooszczędny
Zupełnie inaczej będzie wyglądał dom energooszczędny, posiadający odmienne parametry termiczne. Podczas, gdy zwykły, nieocieplony budynek wykazuje zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 120 kWh/m2, dom energooszczędny wymaga jedynie 50 kWh/m2. Wydaje nam się ze to bardzo duża różnica? Domy pasywne dają jeszcze lepszy wynik! Pozwalają zbić zapotrzebowanie energetyczne do poziomy 15 kWh/m2, a w południowych rejonach Europy nawet poniżej 10 kWh/m2! W Polsce warunki klimatyczne są surowsze, ale i tak domy pasywne generują ogromne oszczędności. Są około 8-krotnie oszczędniejsze od domów, które w ogóle nie są ocieplone. W porównaniu do domów energooszczędnych, zapotrzebowanie na energię jest 3-krotnie mniejsze. Dzięki takim parametrom domy pasywne są zgodne ze standardami Unii Europejskiej. Od 2020 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące termoizolacji budynków. Właściciele domów będą musieli się do nich dostosować i podwyższyć standardy termoizolacyjne w istniejących już budynkach. Taka modernizacja może być bardzo kosztowna. Dlatego jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy domu, warto wziąć pod uwagę budowę domu pasywnego. Taka inwestycja może się nam bardzo szybko zwrócić. Koszty energii cieplnej stanowią przecież bardzo poważną część naszych domowych budżetów.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Systemy pozwalające na monitorowanie budynku. Co i jak można monitorować?

Większość z nas hasło „monitoring’ kojarzy zapewne z kamerami zainstalowanymi, jako zabezpieczenie przed intruzami i wandalami. Rozmaite systemy automatyki budynkowej nadały jednak monitorowaniu budynku zupełnie nowe znaczenie. Sprawiły, że w nowopowstających domach można monitorować praktycznie wszystko. Oznacza to przede wszystkim większą funkcjonalność budynku oraz kontrolę nad tym, co dzieje się […]