Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom https://zelt.pl/ Udogodnienia związane z coraz większą obecnością sterowników i narzędzi do automatyki budynkowej na rynku sprawia, że żyje nam się łatwiej. Mon, 25 May 2020 22:31:14 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.1 Systemy pozwalające na monitorowanie budynku. Co i jak można monitorować? https://zelt.pl/2020/05/26/systemy-pozwalajace-na-monitorowanie-budynku-co-i-jak-mozna-monitorowac/ https://zelt.pl/2020/05/26/systemy-pozwalajace-na-monitorowanie-budynku-co-i-jak-mozna-monitorowac/#respond Mon, 25 May 2020 22:31:14 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/systemy-pozwalajace-na-monitorowanie-budynku-co-i-jak-mozna-monitorowac/ Większość z nas hasło „monitoring’ kojarzy zapewne z kamerami zainstalowanymi, jako zabezpieczenie przed intruzami i wandalami. Rozmaite systemy automatyki budynkowej nadały jednak monitorowaniu budynku zupełnie nowe znaczenie. Sprawiły, że w nowopowstających domach można monitorować praktycznie wszystko. Oznacza to przede wszystkim większą funkcjonalność budynku oraz kontrolę nad tym, co dzieje się […]

Artykuł Systemy pozwalające na monitorowanie budynku. Co i jak można monitorować? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Większość z nas hasło „monitoring’ kojarzy zapewne z kamerami zainstalowanymi, jako zabezpieczenie przed intruzami i wandalami. Rozmaite systemy automatyki budynkowej nadały jednak monitorowaniu budynku zupełnie nowe znaczenie. Sprawiły, że w nowopowstających domach można monitorować praktycznie wszystko. Oznacza to przede wszystkim większą funkcjonalność budynku oraz kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym otoczeniu. Jakie aspekty funkcjonowania domu można dziś, zatem monitorować?

Monitoring bezpieczeństwa
Pierwsze skojarzenie monitoringu z systemami bezpieczeństwa jest bardzo trafne. Poziom zaawansowania narzędzi służących do ochrony domu rośnie. Możemy z łatwością zabezpieczyć go przed złodziejami, włamywaczami, wandalami, ale nie tylko. Systemy przeciwpożarowe w porę ostrzegą nas przed pojawieniem się w budynku ognia. Specjalne czujniki tlenku węgla zaalarmują nas, gdy podstępny czad zacznie zagrażać naszemu zdrowi i życiu. Sensory powodziowe dadzą znać, gdy nieopatrzenie nie dokręcimy kranu w łazience powodując zalanie pomieszczenia albo i całej kondygnacji. Możliwości ochrony budynku przed rozmaitymi niebezpieczeństwami jest naprawdę mnóstwo. Jednak monitoring bezpieczeństwa to nie wszystko.

Monitoring temperatury i innych parametrów środowiskowych
Odpowiednio dobrana temperatura pozwala nam lepiej funkcjonować i poprawia nasze samopoczucie. Systemu monitorujące ogrzewanie budynku i jego parametry środowiskowe znacznie poprawiają komfort życia domowników. Dzięki nim jesteśmy w stanie ustawić temperaturę na określonym poziomie w każdym pomieszczeniu oddzielnie, tworzyć strefy grzewcze, wietrzyć pomieszczenia, gdy jest to naprawdę konieczne. Zaawansowane sensory ostrzegą nas przed dużym stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu, zarówno w środku budynku, jak i w jego otoczeniu. Za pomocą czujników sprawdzimy także wilgotność powietrza.

Monitoring oświetlenia
Integralnym elementem każdego inteligentnego domu jest system oświetlenia. Zarządzanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym może odbywać się teraz z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego. Jesteśmy w stanie przygotować dowolny scenariusz oświetleniowy i wdrożyć go jednym przyciskiem. Chcemy ugościć przyjaciół na tarasie? Wystarczy wybrać odpowiednią funkcję i taras rozbłyśnie nastrojowym, przyjemnym światłem. System daje nam większą kontrolę nad oświetleniem w każdym pomieszczeniu. Takie problemy, jak światło świecące się w łazience przez całą noc, bo któryś z domowników zapomniał je zgasić, przestają być problemem.

Co nam dają nowoczesne systemy automatyki budynkowej?
Możliwość monitorowania budynku pod każdym kątem oznacza dla właściciela domu i domowników mnóstwo korzyści. Po pierwsze jest bardzo wygodne. Współczesne narzędzia, mimo, ze zaawansowane pod względem technologicznym, są bardzo łatwe w użytkowaniu. Ich panele czy interfejsy są niemal intuicyjne. Choć opisy automatyki budynkowej przywodzą niektórym na myśl technologię kosmiczną, z obsługą systemu poradzi sobie każdy użytkownik. Automatyzacja pewnych czynności, które musimy wykonywać, na co dzień oznacza dla nas sporą oszczędność czasu, co w dzisiejszym zabieganym świecie jest ogromnym plusem. Automatyka budynkowa wiąże się również ze sporymi oszczędnościami w domowym budżecie. Choć początkowe koszty instalacji są duże, bardzo szybko się zwracają i pomagają w oszczędzaniu.

Artykuł Systemy pozwalające na monitorowanie budynku. Co i jak można monitorować? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/26/systemy-pozwalajace-na-monitorowanie-budynku-co-i-jak-mozna-monitorowac/feed/ 0
Oszczędny dom. Pasywny czy energooszczędny? https://zelt.pl/2020/05/24/oszczedny-dom-pasywny-czy-energooszczedny/ https://zelt.pl/2020/05/24/oszczedny-dom-pasywny-czy-energooszczedny/#respond Sun, 24 May 2020 18:13:43 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/oszczedny-dom-pasywny-czy-energooszczedny/ Wybór projektu domu nie należy do łatwych decyzji. Chcemy, żeby spełniał określone warunki wizualne, był funkcjonalny, a jednocześnie niedrogi w eksploatacji. Coraz popularniejsze stają się domy pasywne. To prawdziwa rewolucja w budownictwie zachodnioeuropejskim. W Polsce budownictwo pasywne wciąż jeszcze raczkuje. Polacy często nie dostrzegają różnicy między domami pasywnymi, a energooszczędnymi. […]

Artykuł Oszczędny dom. Pasywny czy energooszczędny? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Wybór projektu domu nie należy do łatwych decyzji. Chcemy, żeby spełniał określone warunki wizualne, był funkcjonalny, a jednocześnie niedrogi w eksploatacji. Coraz popularniejsze stają się domy pasywne. To prawdziwa rewolucja w budownictwie zachodnioeuropejskim. W Polsce budownictwo pasywne wciąż jeszcze raczkuje. Polacy często nie dostrzegają różnicy między domami pasywnymi, a energooszczędnymi. Podpowiadamy, jak wyglądają koszty utrzymania domu pasywnego i czy rzeczywiście inwestycja ta ma szanse szybko się zwrócić. Zacznijmy jednak od początku. Czym jest dom pasywny?

Krótka charakterystyka budownictwa pasywnego
Budownictwo pasywne wyróżnia się zupełnie nowym podejściem do kwestii oszczędzania oraz ekologii. Domy pasywne posiadają doskonałą izolację termiczną, co najbardziej odróżnia je od tradycyjnych budynków. W związku, z tym straty energii są naprawdę niewielkie. Taki dom nie wymaga również zbyt dużej ilości energii. Budowa domu pasywnego nie wiąże się z żadnymi nowoczesnymi i drogimi technologiami. Chodzi raczej o to, aby lepiej wykorzystać elementy, które w budownictwie stosuje się już od dawna i aby podnieść ich efektywność. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach stosowane jest powietrze pochodzące z wentylacji, ale również kolektory słoneczne i rozmaitego typu urządzenia elektryczne. Technologia pasywna wykorzystywana jest nie tylko przy budowie domów jednorodzinnych. W standardzie tym buduje się również obiekty przemysłowe, szkoły oraz hotele. Bez względu na rodzaj budynku, pewne podstawowe zasady budownictwa pasywnego muszą być jednak zachowane. Jeśli porównamy dom pasywny i dom tradycyjny nie znajdziemy zbyt wiele różnic. Dom pasywny będzie z pewnością lepiej wyizolowany. Zostaną do tego celu użyte materiały najwyższej jakości o wysokim współczynniku izolacji. Zostaną również zastosowane różne rozwiązania bazujące na wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Pozostałe elementy będą kosztowały mniej więcej tyle samo, co w przypadku domów jednorodzinnych.

Dom pasywny, a dom energooszczędny
Zupełnie inaczej będzie wyglądał dom energooszczędny, posiadający odmienne parametry termiczne. Podczas, gdy zwykły, nieocieplony budynek wykazuje zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 120 kWh/m2, dom energooszczędny wymaga jedynie 50 kWh/m2. Wydaje nam się ze to bardzo duża różnica? Domy pasywne dają jeszcze lepszy wynik! Pozwalają zbić zapotrzebowanie energetyczne do poziomy 15 kWh/m2, a w południowych rejonach Europy nawet poniżej 10 kWh/m2! W Polsce warunki klimatyczne są surowsze, ale i tak domy pasywne generują ogromne oszczędności. Są około 8-krotnie oszczędniejsze od domów, które w ogóle nie są ocieplone. W porównaniu do domów energooszczędnych, zapotrzebowanie na energię jest 3-krotnie mniejsze. Dzięki takim parametrom domy pasywne są zgodne ze standardami Unii Europejskiej. Od 2020 roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące termoizolacji budynków. Właściciele domów będą musieli się do nich dostosować i podwyższyć standardy termoizolacyjne w istniejących już budynkach. Taka modernizacja może być bardzo kosztowna. Dlatego jeśli jesteśmy na etapie planowania budowy domu, warto wziąć pod uwagę budowę domu pasywnego. Taka inwestycja może się nam bardzo szybko zwrócić. Koszty energii cieplnej stanowią przecież bardzo poważną część naszych domowych budżetów.
 

Artykuł Oszczędny dom. Pasywny czy energooszczędny? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/24/oszczedny-dom-pasywny-czy-energooszczedny/feed/ 0
Czujniki gazu w ofercie sklepu sterownikitech.pl https://zelt.pl/2020/05/22/czujniki-gazu-w-ofercie-sklepu-sterownikitech-pl/ https://zelt.pl/2020/05/22/czujniki-gazu-w-ofercie-sklepu-sterownikitech-pl/#respond Fri, 22 May 2020 15:32:00 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/czujniki-gazu-w-ofercie-sklepu-sterownikitech-pl/ Ulatniający się gaz może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo jest bardzo łatwopalny. Zapłon może spowodować nie tylko otwarty ogień, ale nawet zapalenie źródła światła. Jednak podstawowym problemem związanym z gazem jest możliwość zatrucia. Jak chronić się przed zbyt dużym stężeniem gazu w pomieszczeniach mieszkalnych? Najlepszym wyjściem są […]

Artykuł Czujniki gazu w ofercie sklepu sterownikitech.pl pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Ulatniający się gaz może mieć bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo jest bardzo łatwopalny. Zapłon może spowodować nie tylko otwarty ogień, ale nawet zapalenie źródła światła. Jednak podstawowym problemem związanym z gazem jest możliwość zatrucia. Jak chronić się przed zbyt dużym stężeniem gazu w pomieszczeniach mieszkalnych? Najlepszym wyjściem są specjalne czujniki gazu. Z łatwością wykryją ulatniający się, niebezpieczny gaz. Poszukajmy ich w ofercie sklepu internetowego sterownikitech.pl.

Auraton MG 106
Ogromną zaletą tego czujnika jest mobilność. Jest to poręczne urządzenie przenośne, które możemy zastosować wszędzie, gdzie istnieje konieczność dokładnego określenia stężenia CO2. Zasilanie bateryjne umożliwia jego działanie nawet przy spadkach zasilania. Czytelny monitor nie tylko pokazuje nam minimalne i maksymalne stężenie CO2. Wyzwala również alarm w momencie przekroczenia określonego przez nas poziomu. Wykonuje łącznie 48 pomiarów na dobę, co daje nam bardzo dokładny obraz stanu powietrza w budynku. Uzyskane wyniki można wykorzystać do lepszego i efektywniejszego zarządzania systemem wentylacyjnym. Czujnik ten mierzy również temperaturę powietrza.

Czujnik CG8
Urządzenie marki Euroster to cały aktywny system wykrywania gazu. Do centralki podłączone są czujniki, które po wykryciu zagrożenia od razu przesyłają do niej sygnał. Centralka odcina wówczas dopływ gazu. Może ona współpracować z 8 czujnikami gazowymi. Jednak nie ma żadnego problemu, aby centralki połączyć szeregowo i objąć systemem cały budynek. Na bezpieczeństwo działania urządzenia CG 8 ma wpływ moduł awaryjnego zasilania. W przypadku braku prądu czujniki będą pracować jeszcze przez kilka godzin. W każdej chwili możemy wrócić do zaistniałych alarmów, które zapisują się w pamięci urządzenia.

Czujnik metanu firmy Euroster
Metan to bardzo podstępny gaz, który jest lżejszy od powietrza. Czujniki metanu należy, zatem umieszczać wysoko. Optymalna wysokość to około 30 cm od sufitu. Przy podwieszanych sufitach trzeba zainstalować czujniki również w przestrzeni podstropowej. Bardzo ważne jest, aby czujnik firmy Euroster został zamontowany w miejscu, gdzie nie będzie możliwe jego przypadkowe uszkodzenie. Nie instalujmy go w pobliżu urządzeń wyciągowych ani na zewnątrz. W zestawie znajdują się elementy filtrujące, które w warunkach domowych nie są wymagane. Zakłada się je np. w halach przemysłowych.

Sygnalizator Euroster
Zespół sygnalizacyjny firmy Euroster jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Po pierwsze w momencie wykrycia zagrożenia automatycznie odcina dopływ gazu i włącza wentylacje. Po drugie zaś ostrzega osoby znajdujące się w strefie zagrożenia. Wyposażony jest, bowiem w zespół sygnalizacyjny. Do ostrzegania używane są zarówno sygnały dźwiękowe, jak i wizualne (świetlne). Szczególnie pomocny jest w sytuacji zagrożenia bardzo głośny sygnał dźwiękowy, który dodatkowo jest modulowany. Usłyszymy go nawet przy sporym hałasie. Zespół sygnalizacyjny można podłączyć do dowolnej centralki gazowej tej samej marki.

Detektor czadu XC100D
To jeden z najbardziej polecanych czujników czadu na rynku. Sprawdzi się, gdy wentylacja naszego budynku jest bardzo szczelna i gdy używamy piecyka gazowego. Jednak nawet budynki niekorzystające z ogrzewania powodującego zagrożenie można wyposażyć w tego typu czujnik. Nasi sąsiedzi wciąż jeszcze mogą korzystać z urządzeń starego typu. Czujnik XC100D firmy Honeywell posiada bardzo długą żywotność za sprawą ogniwa elektrochemicznego własnej konstrukcji. Posłuży nam 7 lat.

Artykuł Czujniki gazu w ofercie sklepu sterownikitech.pl pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/22/czujniki-gazu-w-ofercie-sklepu-sterownikitech-pl/feed/ 0
Sterowniki kotłowe i problemy związane z ich działaniem https://zelt.pl/2020/05/22/sterowniki-kotlowe-i-problemy-zwiazane-z-ich-dzialaniem/ https://zelt.pl/2020/05/22/sterowniki-kotlowe-i-problemy-zwiazane-z-ich-dzialaniem/#respond Fri, 22 May 2020 04:18:43 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/sterowniki-kotlowe-i-problemy-zwiazane-z-ich-dzialaniem/ Gdy sezon grzewczy w pełni, posiadacze kotłów zachodzą w głowę, jak usprawnić sobie ogrzewanie pomieszczeń. Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie inteligentnej automatyki. Dzięki niej palenie w piecu będzie nie tylko wygodniejsze, ale i bardziej ekonomiczne. Niestety, podobnie jak wszystkie urządzenia techniczne, sterowniki do kotłów też ulegają pewnym awariom. Podpowiadamy, […]

Artykuł Sterowniki kotłowe i problemy związane z ich działaniem pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Gdy sezon grzewczy w pełni, posiadacze kotłów zachodzą w głowę, jak usprawnić sobie ogrzewanie pomieszczeń. Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie inteligentnej automatyki. Dzięki niej palenie w piecu będzie nie tylko wygodniejsze, ale i bardziej ekonomiczne. Niestety, podobnie jak wszystkie urządzenia techniczne, sterowniki do kotłów też ulegają pewnym awariom. Podpowiadamy, jakie są ich najczęstsze awarie, usterki i alarmy. Okazuje się, że aby usunąć usterkę nie zawsze musimy korzystać z pomocy serwisu. Z niektórymi poradzimy sobie samodzielnie.

Uszkodzenie czujnika temperatury
Alarm o uszkodzenia czujnika nie musi wiązać się z jego faktycznym uszkodzeniem. Pojawia się on w momencie, gdy czujnik z jakichś powodów nie podaje informacji o temperaturze. W takiej sytuacji powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy czujnik jest we właściwy sposób podłączony. W przypadku przedłużeń, koniecznie skontrolujmy również jakość połączeń. Najlepszą opcją są łączenia lutowane. Przyczyną komunikatu może być mechaniczne uszkodzenie przewodu. Najprostszą metodą na sprawdzenie prawidłowości działania czujnika, jest zamienienie dwóch czujników miejscami. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie oporności czujnika dla czujnika temperatury w temperaturze pokojowej optymalna oporność wynosi ~ 2k Ω.

Zbyt wysoka temperatura mosfet
Taki komunikat mówi nam o problemach związanych z przegrzaniem układu sterowania wentylatorem. Przyczyną alarmu najczęściej jest uszkodzony wentylator np. gdy łożyska uległy zatarciu. Jednak może się on pojawić także przy mocno zabrudzonym wentylatorze lub gdy kontestator wentylatora traci swoją pojemność. Dopiero po wyeliminowaniu tych przyczyn możemy podejrzewać uszkodzenia pewnych elementów sterownika. Konieczna jest wówczas naprawa sterownika w serwisie.

Podajnik zablokowany
Powodem tego alarmu jest brak odczytu sygnału z czujnika hallotronu, którego zadaniem jest sprawdzenie pozycji szuflady. Zobaczmy koniecznie, czy wentylator i podajnik możemy załączyć w trybie pracy ręcznej. W przypadku, gdy oba urządzenia nie działają problem może być poważniejszy. Jednak przy niedziałającym podajniku, warto sprawdzić, czy nie występuje żadna z następujących sytuacji. Podajnik może być zablokowany mechanicznie. Przy blokadzie mechanicznej silnik po włączeniu się będzie nagrzewał się i buczał. Należy wówczas udać się do punktu serwisowego kotła. Uszkodzeniu może ulec również silnik motoreduktora. W trybie pracy ręcznej nie będzie wydawał żadnych odgłosów. Trzecia z możliwości to uszkodzenie czujnika halltronu.

Wentylator i podajnik nie działają w trybie pracy automatycznej
Jeśli ustalimy, że zarówno wentylator, jak i podajnik nie działają w trybie pracy automatycznej, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ich działanie w trybie pracy ręcznej. Przyczyną problemu może być np. rozwarty termik. Wiele sterowników wyposażonych jest obecnie w termik bimetaliczny. W temperaturze 85-95°C sterownik wyłącza podajnik i wentylator. Gdy temperatura spada o kilka stopni urządzenie zaczyna na nowo pracować. Problemy może powodować także uszkodzony lub źle podpięty termik. Sprawdźmy, więc czy jest on podpięty prawidłowo. Taką informację znajdziemy w DTR sterownika lub kotła. Poprawność działania termika skontrolujemy robiąc w jego miejsce zworkę.

Artykuł Sterowniki kotłowe i problemy związane z ich działaniem pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/22/sterowniki-kotlowe-i-problemy-zwiazane-z-ich-dzialaniem/feed/ 0
Systemy odzyskiwania energii https://zelt.pl/2020/05/20/systemy-odzyskiwania-energii/ https://zelt.pl/2020/05/20/systemy-odzyskiwania-energii/#respond Wed, 20 May 2020 20:39:32 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/systemy-odzyskiwania-energii/ Wiele z domowych instalacji umożliwia obecnie odzyskiwanie energii, co z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego jest niezwykle korzystne. Systemy odzyskiwania energii używane są między innymi w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Dzięki nim możemy uzyskać odpowiednią temperaturę pomieszczeń czy jakość powietrza, minimalnie wykorzystując źródła energii. Do najbardziej popularnych należą systemy […]

Artykuł Systemy odzyskiwania energii pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Wiele z domowych instalacji umożliwia obecnie odzyskiwanie energii, co z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego jest niezwykle korzystne. Systemy odzyskiwania energii używane są między innymi w instalacjach grzewczych, klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Dzięki nim możemy uzyskać odpowiednią temperaturę pomieszczeń czy jakość powietrza, minimalnie wykorzystując źródła energii. Do najbardziej popularnych należą systemy odzyskiwania energii z wentylacji. Systemy odzyskiwania energii sprawiają, że efektywność energetyczna budynku rośnie, spadają natomiast koszty jego eksploatacji. Jakie rozwiązania stosuje się w zakresie odzyskiwania energii i powtórnego jej wykorzystania?

Odzyskiwanie energii z wentylacji
Specjalne systemy umożliwiają transportowanie ciepła z ujścia wentylacji do obiegu powietrza uzupełniającego. Tego rodzaju rozwiązania najbardziej sprawdzają się w budynkach eksploatowanych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W ten sposób non stop usuwane jest ciepłe powietrze z wentylacji, zaś z otoczenia pobierane jest powietrze świeże. Zimą wystarczy ustawić tryb grzania, aby system odzysku energii przekazał ciepło usuwane z budynku do powietrza doprowadzanego. Automatycznie rośnie temperatura powietrza w pomieszczeniach, a ilość energii potrzebnej do optymalnego ogrzania powietrza spada. Niektóre z systemów pozwalają również na odzysk wilgoci ze strumienia wylotowego. Latem sytuacja ulegnie odwróceniu. Strumień powietrza odprowadzany z budynku będzie miał mniejszą temperaturę, niż powietrze na zewnątrz, a zgodnie z zasadą wymiany ciepła spowoduje zredukowanie poziomu temperatury powietrza doprowadzanego. Efekt finalny jest zawsze taki sam – mniejsza ilość pracy do wykonania przez centralną wentylację powietrza i mniejsza ilość energii potrzebnej do zasilania.

Odzyskiwanie ciepła VRF
Pod skrótem VRF kryje się zmienny przepływ czynnika roboczego. Systemy odzyskiwania energii wykorzystujące VRF powstały specjalnie z myślą o odzyskiwaniu ciepła. Rozwiązanie to okazuje się niezwykle przydatne w przypadku konieczności obsługi wielu pomieszczeń o różnych okresach użytkowania. Najprostszym przykładem jest lokal handlowy połączony z lokalem mieszkalnym. Kiedy lokal mieszkalny wymaga ogrzewania, lokal handlowy może potrzebować chłodzenia. System VRF pozwala na transfer ciepła między dwoma takimi lokalami, czy różnymi przestrzeniami jednego budynku.

Wodne pompy ciepła
Wodne pompy ciepła funkcjonują równolegle do ich gruntowych czy powietrznych odpowiedników. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie grzewcze zyskuje coraz większe grono zwolenników. Tzw. dolnym źródłem ciepła dla gospodarstwa domowego jest woda gruntowa. Sam system jest niezwykle efektywny, ale za to jego montaż bywa skomplikowany oraz kosztowny. Wybierając pompę ciepła należy wziąć pod uwagę szereg czynników, a wśród nich strefę klimatyczną, rodzaj gruntu, skład wód gruntowych na terenie swojej posesji oraz zapotrzebowanie budynku na ciepło. Pompy powietrzne nie zawsze okazują się wystarczające. Doskonale sprawdzają się wówczas pompy wodne. Zasada funkcjonowania wodnych pomp ciepła jest podobna, jak wspomnianych systemów VRF, z tym, że pompy wodne wykorzystują obieg wody do oddawania i absorpcji ciepła. Niezbędnym elementem systemu pomp wodnych są chłodnie kominowe i układy parowników.

Artykuł Systemy odzyskiwania energii pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/20/systemy-odzyskiwania-energii/feed/ 0
Inteligentna automatyka w sklepie sterownikitech.pl https://zelt.pl/2020/05/19/inteligentna-automatyka-w-sklepie-sterownikitech-pl/ https://zelt.pl/2020/05/19/inteligentna-automatyka-w-sklepie-sterownikitech-pl/#respond Tue, 19 May 2020 09:28:53 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/inteligentna-automatyka-w-sklepie-sterownikitech-pl/ Współczesne budownictwo coraz bardziej zmierza w kierunku budynków inteligentnych. Dzięki specjalnym urządzeniom zintegrowanym w całe systemy możemy sprawnie zarządzać swoim domem, kontrolując niemal każdy element od ogrzewania, przez wentylację i klimatyzację, systemy bezpieczeństwa i ochrony, po oświetlenie. Chodzi zwiększenie komfortu domowników, ale również efektywniejsze wykorzystanie istniejących instalacji, a co za […]

Artykuł Inteligentna automatyka w sklepie sterownikitech.pl pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Współczesne budownictwo coraz bardziej zmierza w kierunku budynków inteligentnych. Dzięki specjalnym urządzeniom zintegrowanym w całe systemy możemy sprawnie zarządzać swoim domem, kontrolując niemal każdy element od ogrzewania, przez wentylację i klimatyzację, systemy bezpieczeństwa i ochrony, po oświetlenie. Chodzi zwiększenie komfortu domowników, ale również efektywniejsze wykorzystanie istniejących instalacji, a co za tym idzie, spore oszczędności. Przyjrzyjmy się bliżej kilku ciekawym rozwiązaniom ze sklepu sterownikitech.pl, które znajdują się w dziale inteligentna automatyka.

Czujnik Flood Sensor FGFS-101 firmy Fibaro
Zalanie mieszkania czy domu, nawet, jeśli chodzi o jedno pomieszczenie np. łazienkę, nie jest niczym przyjemnym. Generuje mnóstwo problemów i pracy, którą trzeba włożyć w naprawienie powstałych szkód. Nie wspominając nawet o kosztach. Na szczęście istnieją urządzenia, które pomagają nam uniknąć tego typu sytuacji. Jednym z nich jest czujnik Flood Sensor FGFS-101 marki Fibaro. Jego zadaniem jest monitorowanie temperatury podłogi i informowanie domowników o zalaniu pomieszczenia. Warto go umieścić w miejscach szczególnie narażonych na zalanie, we wspomnianej już łazience, kuchni czy piwnicy. Ogromną zaletą urządzenia jest bezproblemowy montaż, choć słowo montaż jest w tym przypadku stosowane na wyrost. Czujnik kładziemy po prostu na podłodze w danym pomieszczeniu. Alarm dźwiękowy i sygnalizacja świetlna da nam znać o pojawieniu się wody.

Intercom Smart Video Doorbell firmy Fibaro
Ochrona domu przed intruzami dla wielu osób jest kwestią priorytetową. Z pewnością zainteresuje ich inteligentny i wielofunkcyjny wideodomofon marki Fibaro, prawdziwy strażnik domu. Umożliwia komunikację między osobą dzwoniącą a domownikiem znajdującym się w środku. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad dostępem do domu. Nie potrzebujemy już montować kamery przed wejściem. To urządzenie może ją zastąpić. Będziemy mogli obserwować, co dzieje się przed naszymi drzwiami wejściowymi z drugiego końca świata np. na wakacjach.

Czujnik Door / Window Sensor FGK-103
Czy zdarzyło wam się kiedyś wyjść do pracy i zostawić otwarte drzwi? Nawet najbardziej ostrożnym może przytrafić chwilowa nieuwaga. Przez cały dzień zastanawiamy się potem, czy ktoś właśnie nie wchodzi do naszego domu korzystając z okazji. Aby zapobiec takim sytuacjom stworzono czujnik Door / Window Sensor FGK-103, który działa na baterie. Jest bardzo prosty w montażu, a jednocześnie wyjątkowo skuteczny. Zasygnalizuje nam otwarte drzwi i okna. Przy okazji wygląda bardzo estetycznie, a szeroka gama kolorystyczna pozwala dobrać go tak, aby wtapiał się w tło.

Przycisk the Button FGPB-101-4
Marzy Wam się przycisk, który jednocześnie opuści wszystkie rolety albo zgasi światło we wszystkich pomieszczeniach? Teraz to możliwe. Proste rozwiązanie marki Fibaro za pomocą określonej liczby kliknięć lub przytrzymania go przez dłuższy czas wyzwoli określone reakcje, które możemy sami zdefiniować. To np. łatwy sposób na aktywowanie alarmu lub włączenie czy wyłączenie rozmaitych urządzeń. Umieścimy go w dowolnym miejscu i łatwością zmienimy jego położenie w zależności od potrzeb.

Czujnik CO Sensor Fibaro FGCD – 001
Prosty, ale skuteczny detektor czadu przyda się w każdym budynku. To urządzenie zaalarmuje nas, gdy stężenie tlenku węgla przekroczy bezpieczny dla nas poziom. Nasi domownicy będą mogli czuć się naprawdę bezpieczni.

Artykuł Inteligentna automatyka w sklepie sterownikitech.pl pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/19/inteligentna-automatyka-w-sklepie-sterownikitech-pl/feed/ 0
Jak zarządzać ogrzewaniem przez Internet? https://zelt.pl/2020/05/17/jak-zarzadzac-ogrzewaniem-przez-internet/ https://zelt.pl/2020/05/17/jak-zarzadzac-ogrzewaniem-przez-internet/#respond Sun, 17 May 2020 21:22:10 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/jak-zarzadzac-ogrzewaniem-przez-internet/ Możliwość automatycznego sterowania urządzeniami oraz instalacjami posiadanymi w domu bardzo ułatwia nasze życie. Jeszcze większy komfort dają rozwiązania do zarządzania systemami automatyki budynkowej przez Internet. Jest ich obecnie bardzo dużo. Użytkownicy również coraz bardziej przekonują się do sterowania ogrzewaniem, oświetleniem czy innymi instalacjami za pośrednictwem laptopa, tabletu czy telefonu komórkowego. […]

Artykuł Jak zarządzać ogrzewaniem przez Internet? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Możliwość automatycznego sterowania urządzeniami oraz instalacjami posiadanymi w domu bardzo ułatwia nasze życie. Jeszcze większy komfort dają rozwiązania do zarządzania systemami automatyki budynkowej przez Internet. Jest ich obecnie bardzo dużo. Użytkownicy również coraz bardziej przekonują się do sterowania ogrzewaniem, oświetleniem czy innymi instalacjami za pośrednictwem laptopa, tabletu czy telefonu komórkowego. Na wprost oczekiwaniom klientów wychodzi firma Sterowniki Tech, która posiada w swojej ofercie narzędzia umożliwiające zarządzanie systemem grzewczym przez Internet. Firma proponuje dwa, specjalne moduły internetowe, które dają nam pełną kontrolę nad urządzeniami grzewczymi. Możemy to robić na odległość, szybko i bardzo łatwo.

Moduły internetowe firmy Tech Sterowniki
Wygoda i oszczędność. Te dwa cele przyświecają producentom urządzeń do zdalnego sterowania ogrzewaniem. Firma Tech Sterowniki posiada w ofercie dwa moduły internetowe: ST-505, który ułatwia sterowanie centralnym ogrzewaniem i ST-507, który pozwala na zarządzanie temperaturą aż ośmiu stref grzewczych. Wszystko odbywa się za pomocą aplikacji emodul.pl oraz emodul.eu. Oba rozwiązania przynoszą użytkownikom szereg korzyści. Wymieńmy kilka na przykładzie modułu ST-505.

Co nam daje moduł internetowy ST-505?
Moduł ST-505 umożliwia automatyczne sterowanie kotłem oraz obsługę pozostałych instalacji i urządzeń grzewczych przez Internet. Pierwszym krokiem jest zawsze zarejestrowanie modułu w aplikacji emodul.pl. To proste, szybkie, niemal intuicyjne zadanie. W aplikacji emodul.pl należy utworzyć nowe okno i wprowadzić specjalny kod rejestracji wygenerowany w module ST-505. Możemy to zrobić w zakładce „Ustawienia”. Producent zaleca, aby używać do tego celu przeglądarki Mozilla Firefox albo Google Chrome.
Gdy moduł jest już zarejestrowany, uzyskujemy dostęp do podglądu urządzeń w instalacji oraz wszystkich istotnych parametrów ich pracy. Przez Internet możemy sterować zarówno piecem centralnego ogrzewania, jak i piecem gazowym. Co istotne, jedno konto wystarczy, aby obsłużyć kilka modułów ST-505. Mogą one współpracować nie tylko z nowymi, ale i starszymi wersjami sterowników.

Jakie korzyści przynosi zarządzanie ogrzewaniem przez Internet?
Najnowsze rozwiązania technologiczne sprawiają, ze zarządzanie ogrzewaniem staje się znacznie prostsze oraz wygodniejsze. Dedykowane moduły umożliwiają sterowanie zarówno tradycyjnymi grzejnikami, jak i ogrzewaniem podłogowym, które staje się coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów i mieszkań. Takie rozwiązania to nie tylko ogromny komfort, ale i spore oszczędności. Moduły internetowe do sterowania ogrzewaniem przynoszą oszczędności trojakiego rodzaju. Po pierwsze oszczędzamy pieniądze. Kontrola ogrzewania oznacza kontrolę kosztów. Marnujemy zdecydowanie mniej energii i lepiej wykorzystujemy istniejące zasoby. Każdy właściciel domu wie, jak bardzo koszty ogrzewania potrafią nadszarpnąć domowy budżet. Dlatego warto zrobić wszystko, aby je obniżyć. Moduły internetowe oznaczają również oszczędności samej energii. Ogrzewamy wyłącznie te pomieszczenia, z których korzystamy, na poziomie temperatury, jakiej potrzebujemy. Zużywamy zdecydowanie mniej paliwa. Takie działania w prosty sposób przekładają się na ochronę środowiska naturalnego. Zarządzanie ogrzewaniem przez Internet pozwala także zaoszczędzić nasz czas. Zmian w systemie grzewczym dokonamy stojąc w korku czy w sklepowej kolejce.

Artykuł Jak zarządzać ogrzewaniem przez Internet? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/17/jak-zarzadzac-ogrzewaniem-przez-internet/feed/ 0
Zastosowanie algorytmów samouczących się w automatyce budynkowej https://zelt.pl/2020/05/17/zastosowanie-algorytmow-samouczacych-sie-w-automatyce-budynkowej/ https://zelt.pl/2020/05/17/zastosowanie-algorytmow-samouczacych-sie-w-automatyce-budynkowej/#respond Sun, 17 May 2020 13:03:39 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/zastosowanie-algorytmow-samouczacych-sie-w-automatyce-budynkowej/ Systemy zarządzania budynkami, popularnie nazywane BMS są coraz częściej wykorzystywane zarówno w obiektach komercyjnych takich, jak centra handlowe, halach przemysłowych, jak i budynkach mieszkalnych. Stwarzają one ogromne możliwości, jeśli chodzi o podniesienie komfortu domowników, jak i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, głównie poprzez obniżenie kosztów energii. Co ciekawe, oszczędności nie muszą wiązać […]

Artykuł Zastosowanie algorytmów samouczących się w automatyce budynkowej pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Systemy zarządzania budynkami, popularnie nazywane BMS są coraz częściej wykorzystywane zarówno w obiektach komercyjnych takich, jak centra handlowe, halach przemysłowych, jak i budynkach mieszkalnych. Stwarzają one ogromne możliwości, jeśli chodzi o podniesienie komfortu domowników, jak i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, głównie poprzez obniżenie kosztów energii. Co ciekawe, oszczędności nie muszą wiązać się z obniżeniem standardu życia. Istnieje wiele rozwiązań, które są jednocześnie energooszczędne oraz wygodne dla użytkowników. W dobie rosnących cen energii, kontrola zużycia energii w budynkach staje się niezwykle istotna.

W pełni zautomatyzowany system – wyzwanie, które warto podjąć
W pełni zautomatyzowane systemy przynoszą mnóstwo korzyści, ale ich opracowanie wcale nie jest najłatwiejszym zadaniem. Może na nie wpływać mnóstwo czynników. Są zależne między innymi od parametrów pogodowych oraz technicznych budynku. Nie bez znaczenia jest również sposób użytkowania konkretnego budynku. Właśnie, dlatego systemy informatyczne stają się wraz z upływem czasu coraz bardziej złożone. W systemach zarządzania budynkiem należy zintegrować rozmaite czujniki, instalacje, elementy systemu HVAC. Podsystemy, które w przeszłości funkcjonowały samodzielnie trzeba połączyć w jedną spójną, sprawnie działającą całość. Algorytmy wykonawcze dla standardowych systemów BMS są dosyć proste. Jednak zarządzanie automatyką budynkową będzie wymagało coraz większej pro aktywności systemów.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie algorytmów samouczących się?
Wykorzystanie algorytmów w automatyce budynkowej jest powszechne. Starsze algorytmy oparte są na modelach, potrafiących zaadaptować się do zmieniających się warunków otoczenia. Coraz częściej algorytmy wykorzystują również statystyki. Dla przykładu instalacje ogrzewania lub chłodzenia budynku używają nastawów, które statystycznie są najlepsze w danych warunkach. Automatyka budynkowa w coraz większym stopniu opiera się jednak na algorytmach samouczących się. Tzw. Machine Learning jest częścią sztucznej inteligencji albo inteligencji obliczeniowej. Systemy Smart Home mogą adaptować się do warunków otoczenia i konkretnych sytuacji. Zmieniają swoje parametry na podstawie analizy zachowań użytkowników. Dzięki nim efektywność energetyczna budynku rośnie. Spada natomiast zużycie energii elektrycznej oracz cieplnej.

Rozwój technologiczny sprawia, że idea inteligentnego budynku jest coraz pełniej realizowana. Systemy działające w oparciu o czujniki pogodowe, mogą dziś same podjąć decyzję o zamknięciu okien np. gdy pada deszcz albo stężenie szkodliwych substancji w powietrzu przekracza granice normy. To jednak nie wszystko. System samouczący się jest w stanie przewidzieć opady z wyprzedzeniem korzystając z prognoz pogody dostępnych w Internecie. Oświetlenie wewnętrzne można dziś z łatwością dostosować na podstawie pomiarów natężenia światła na zewnątrz, a temperaturę w pomieszczeniach na podstawie pomiarów temperatury zewnętrznej.

Systemy zarządzania automatyką budynkową zmierzają w stronę personalizacji. Obejmuje ona zarówno poszczególne pomieszczenia, jak i użytkowników. Inteligentne budynki są doceniane właśnie za możliwość dostosowania się do potrzeb użytkowników, a obecnie są w stanie robić to bardzo efektywnie, korzystając algorytmów samouczących się.

Artykuł Zastosowanie algorytmów samouczących się w automatyce budynkowej pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/17/zastosowanie-algorytmow-samouczacych-sie-w-automatyce-budynkowej/feed/ 0
Rozprawiamy się z mitami na temat palenia w piecu https://zelt.pl/2020/05/17/rozprawiamy-sie-z-mitami-na-temat-palenia-w-piecu/ https://zelt.pl/2020/05/17/rozprawiamy-sie-z-mitami-na-temat-palenia-w-piecu/#respond Sun, 17 May 2020 12:53:09 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/rozprawiamy-sie-z-mitami-na-temat-palenia-w-piecu/ W wielu domach funkcjonują jeszcze stare, brzydkie kotły. Okazuje się jednak, że nawet w nich można palić bez dymu spowijającego nie tylko nasz, ale i wszystkie okoliczne domy. Gęsty, czarny dym wydobywający się z komina nie jest niczym dobrym, ani dla naszego środowiska naturalnego, a co za tym idzie również […]

Artykuł Rozprawiamy się z mitami na temat palenia w piecu pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
W wielu domach funkcjonują jeszcze stare, brzydkie kotły. Okazuje się jednak, że nawet w nich można palić bez dymu spowijającego nie tylko nasz, ale i wszystkie okoliczne domy. Gęsty, czarny dym wydobywający się z komina nie jest niczym dobrym, ani dla naszego środowiska naturalnego, a co za tym idzie również zdrowia, ani dla naszego portfela. Mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, że dym to nic innego, jak niespalone paliwo. Może być go nawet od 30 do 70 %. Produkcja dymu przez piec zależy nie od jego wieku czy od rodzaju paliwa. Podstawową kwestią jest sposób palenia. Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób palicie w piecu i czy pomyśleliście, że moglibyście to robić zupełnie inaczej? Zapewne nie. To kwestia nawyków. Niestety jeszcze kilka lat temu nikt nie uczył, jak nie puszczać z dymem swoich ciężko zarobionych pieniędzy. Dziś poziom naszej świadomości rośnie. Możemy nauczyć się jak palić oszczędnie i ekologicznie. Na początek rozprawmy się z kilkoma mitami na temat palenia w piecu.

Im droższy piec, tym mniej dymu
Nic bardziej mylnego. Cena pieca wcale nie musi decydować o tym, ile dymu ulatuje naszym kominem. Oczywiście, nowoczesne technologie sprawiają, że piece stają się coraz prostsze w obsłudze i bardziej przyjazne dla środowiska. Ale nawet w najdroższym piecu możemy palić w niewłaściwy sposób, sprawiając, że do atmosfery dostaje się wraz z dymem mnóstwo szkodliwych substancji. Od jakiegoś czasu jesteśmy nakłaniani do wymian starych pieców na nowe, nikt jednak nie wspomina przy tym o konieczności zmiany sposobu palenia. Piec nie musi kosztować wielu tysięcy złotych i być wyposażony w nowoczesne sterowniki, aby nie kopcił.

Stare piece zawsze kopcą
To kolejny mit, którym usprawiedliwiają się właściciele starszych pieców. Owszem, z ich kominów unoszą się kłęby dymu, ale to przecież nie można temu zapobiec. „Stare piece zawsze kopcą, a na nowszy mnie nie stać”. Proste kotły rzeczywiście mogą kopcić, ale to, że mogą nie oznacza wcale, że muszą. Wystarczy nauczyć się ich odpowiedniej obsługi i kilku prostych zasad palenia bez dymu.

Starych pieców nie da się wyregulować
Nawet najstarsze i proste w budowie piece starszej generacji wyposażone są w klapki, wajchy, nadmuch. Wiele posiada również sterownik. Warto nauczyć się, jak posługiwać się tymi elementami. To właśnie od tego zależy, czy będziemy w stanie odpowiednio wyregulować temperaturę w naszym domu, czy zakup opału na kolejną zimę będzie nam spędzał sen z powiek oraz czy nie będziemy mieli problemów z rozpalaniem.

Nie ważne, czym się pali. Ważne, żeby było ciepło.
Niestety, wciąż jeszcze wielu właścicieli pieców kieruje się tą zasadą. W kotłach ląduje nie tylko najgorszej jakości węgiel i miał, ale również stare meble, plastikowe opakowania, znoszone ubrania. Jednym zdaniem, wszystko to, czym nie powinniśmy palić. Oszczędności są jedynie pozorne. Po pierwsze cierpi nasz kocioł oraz komin. Osadza się na nich mnóstwo sadzy. Z czasem kocioł coraz bardziej niszczeje i wkrótce może wymagać wymiany. Po drugie trujemy siebie, swoją rodzinę, sąsiadów, najbliższe otoczenie i zanieczyszczamy środowisko. Po trzecie grozi nam mandat, bo tego rodzaju działania są od jakiegoś czasu karane i coraz sprawniej wykrywane, a kary bywają naprawdę wysokie. W efekcie więcej tracimy, niż zyskujemy.

Artykuł Rozprawiamy się z mitami na temat palenia w piecu pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/17/rozprawiamy-sie-z-mitami-na-temat-palenia-w-piecu/feed/ 0
Po co w firmie system kontroli dostępu? https://zelt.pl/2020/05/17/po-co-w-firmie-system-kontroli-dostepu/ https://zelt.pl/2020/05/17/po-co-w-firmie-system-kontroli-dostepu/#respond Sat, 16 May 2020 23:37:23 +0000 https://zelt.pl/2020/05/26/po-co-w-firmie-system-kontroli-dostepu/ Jeśli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa firmy i pracowników, kontrola dostępu do obiektów jest najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wejściu do firmy nieupoważnionym odwiedzającym, ograniczania dostępu niektórych pracowników do obszarów wrażliwych i zarządzania dostępem pracowników. Zamiast oferować każdemu pracownikowi zestaw kluczy do swojej firmy, możesz zastosować odpowiedni system kontroli dostępu do drzwi, […]

Artykuł Po co w firmie system kontroli dostępu? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
Jeśli chodzi o utrzymanie bezpieczeństwa firmy i pracowników, kontrola dostępu do obiektów jest najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania wejściu do firmy nieupoważnionym odwiedzającym, ograniczania dostępu niektórych pracowników do obszarów wrażliwych i zarządzania dostępem pracowników. Zamiast oferować każdemu pracownikowi zestaw kluczy do swojej firmy, możesz zastosować odpowiedni system kontroli dostępu do drzwi, umożliwiając pracownikom dostęp do firmy przy użyciu specjalistycznych narzędzi uwierzytelniających, takich jak karta chipowa, służąca do odblokowania drzwi. Możesz określić właściwy poziom bezpieczeństwa i znaleźć równowagę pomiędzy bezpieczeństwem i wygodą dla Ciebie oraz Twoich pracowników. Dzięki bezpieczeństwu kontroli dostępu wiesz, kto wchodzi do Twojej firmy, kiedy i z którego wejścia korzysta. Jakie funkcje systemu kontroli dostępu są najważniejsze?

Bezpieczeństwo: dbaj o bezpieczeństwo swoich pracowników i firmy
Bezpieczeństwo powinno być najważniejszym czynnikiem przy wyborze systemu kontroli dostępu. Usługi oparte na przestarzałych technologiach lub nieposiadające kluczowych funkcji bezpieczeństwa takich, jak tryby blokowania i alarmy, nie powinny być w ogóle brane przez nas pod uwagę. Czytniki do drzwi i narzędzia uwierzytelniające występują w wielu rodzajach, ale najlepsze są czytniki z własną pamięcią i procesorami przetwarzania danych oraz karty oparte o jakąś formę szyfrowania.

Same czytniki dostępu do drzwi powinny być fizycznie zabezpieczone specjalnymi śrubami, a przewody powinny być schowane i właściwie zabezpieczone. Niektóre czytniki mają nawet alarmy antysabotażowe, które wyłączają się, gdy urządzenia zostaną fizycznie zmienione lub usunięte. Alarmy przy drzwiach mogą też ostrzegać, gdy wybrane drzwi są zbyt długo otwarte.

Najważniejsze protokoły bezpieczeństwa obejmują alarmy dotyczące pożaru i tlenku węgla, a także alarmy włamaniowe. W nagłych przypadkach powinniśmy być w stanie dostosować scenariusze blokowania, tak programując system, aby automatycznie otwierał i blokował wybrane drzwi w określonych sytuacjach. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie dodatkowych funkcji bezpieczeństwa z systemami kontroli dostępu.

Raportowanie i administrowanie: zarządzaj systemem zgodnie z oczekiwaniami
Szczegółowy interfejs raportowania pozwala obserwować ruchy pracowników w całym budynku, kontrolując, kto wchodzi, kiedy i których drzwi użył. Najlepsze oprogramowanie do kontroli dostępu integruje się z kamerami monitorującymi, rejestrując przypadki, w których pracownik korzystał z poświadczeń w celu otwarcia drzwi. Te zapisy są przydatne podczas badania podejrzanej aktywności pracowników. Najlepsze systemy mogą przechowywać te rekordy przez czas nieokreślony, więc możesz wrócić do dowolnej daty i sprawdzić historię zdarzeń. Jest to niezwykle przydatne, jeśli musisz przeprowadzić audyt bezpieczeństwa lub dochodzenie dotyczące zdarzenia, które miało miejsce w Twojej firmie.

Jeśli często bywasz daleko od swojej firmy, zdecyduj się na usługi pozwalające zarządzać kontrolą dostępu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Jeśli Twoja firma regularnie przyjmuje gości, Twój system powinien mieć opcje umożliwiające tymczasowy dostęp dla nich. Jeśli obawiasz się konieczności poświęcania zbyt dużej ilości czasu na monitorowanie systemu kontroli dostępu, niektóre firmy oferują zarządzanie monitorowaniem i bezpieczeństwem, dzięki czemu Ty możesz skoncentrować się na prowadzeniu firmy.

Artykuł Po co w firmie system kontroli dostępu? pochodzi z serwisu Automatyka budynkowa, sterowniki, inteligentny dom.

]]>
https://zelt.pl/2020/05/17/po-co-w-firmie-system-kontroli-dostepu/feed/ 0