Systemy pozwalające na monitorowanie budynku. Co i jak można monitorować?

zelt

Większość z nas hasło „monitoring’ kojarzy zapewne z kamerami zainstalowanymi, jako zabezpieczenie przed intruzami i wandalami. Rozmaite systemy automatyki budynkowej nadały jednak monitorowaniu budynku zupełnie nowe znaczenie. Sprawiły, że w nowopowstających domach można monitorować praktycznie wszystko. Oznacza to przede wszystkim większą funkcjonalność budynku oraz kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym otoczeniu. Jakie aspekty funkcjonowania domu można dziś, zatem monitorować?

Monitoring bezpieczeństwa
Pierwsze skojarzenie monitoringu z systemami bezpieczeństwa jest bardzo trafne. Poziom zaawansowania narzędzi służących do ochrony domu rośnie. Możemy z łatwością zabezpieczyć go przed złodziejami, włamywaczami, wandalami, ale nie tylko. Systemy przeciwpożarowe w porę ostrzegą nas przed pojawieniem się w budynku ognia. Specjalne czujniki tlenku węgla zaalarmują nas, gdy podstępny czad zacznie zagrażać naszemu zdrowi i życiu. Sensory powodziowe dadzą znać, gdy nieopatrzenie nie dokręcimy kranu w łazience powodując zalanie pomieszczenia albo i całej kondygnacji. Możliwości ochrony budynku przed rozmaitymi niebezpieczeństwami jest naprawdę mnóstwo. Jednak monitoring bezpieczeństwa to nie wszystko.

Monitoring temperatury i innych parametrów środowiskowych
Odpowiednio dobrana temperatura pozwala nam lepiej funkcjonować i poprawia nasze samopoczucie. Systemu monitorujące ogrzewanie budynku i jego parametry środowiskowe znacznie poprawiają komfort życia domowników. Dzięki nim jesteśmy w stanie ustawić temperaturę na określonym poziomie w każdym pomieszczeniu oddzielnie, tworzyć strefy grzewcze, wietrzyć pomieszczenia, gdy jest to naprawdę konieczne. Zaawansowane sensory ostrzegą nas przed dużym stężeniem szkodliwych substancji w powietrzu, zarówno w środku budynku, jak i w jego otoczeniu. Za pomocą czujników sprawdzimy także wilgotność powietrza.

Monitoring oświetlenia
Integralnym elementem każdego inteligentnego domu jest system oświetlenia. Zarządzanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym może odbywać się teraz z poziomu komputera lub urządzenia mobilnego. Jesteśmy w stanie przygotować dowolny scenariusz oświetleniowy i wdrożyć go jednym przyciskiem. Chcemy ugościć przyjaciół na tarasie? Wystarczy wybrać odpowiednią funkcję i taras rozbłyśnie nastrojowym, przyjemnym światłem. System daje nam większą kontrolę nad oświetleniem w każdym pomieszczeniu. Takie problemy, jak światło świecące się w łazience przez całą noc, bo któryś z domowników zapomniał je zgasić, przestają być problemem.

Co nam dają nowoczesne systemy automatyki budynkowej?
Możliwość monitorowania budynku pod każdym kątem oznacza dla właściciela domu i domowników mnóstwo korzyści. Po pierwsze jest bardzo wygodne. Współczesne narzędzia, mimo, ze zaawansowane pod względem technologicznym, są bardzo łatwe w użytkowaniu. Ich panele czy interfejsy są niemal intuicyjne. Choć opisy automatyki budynkowej przywodzą niektórym na myśl technologię kosmiczną, z obsługą systemu poradzi sobie każdy użytkownik. Automatyzacja pewnych czynności, które musimy wykonywać, na co dzień oznacza dla nas sporą oszczędność czasu, co w dzisiejszym zabieganym świecie jest ogromnym plusem. Automatyka budynkowa wiąże się również ze sporymi oszczędnościami w domowym budżecie. Choć początkowe koszty instalacji są duże, bardzo szybko się zwracają i pomagają w oszczędzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *